Tvrdošín, Rychlostní silnice R3 Tvrdošín – Nižná nad Oravou

Lokalita:

Tvrdošín, Slovensko

Investor:

Národná dialničná spoločnosť

Zhotovitel:

Sdružení (HOCHTIEF SK s.r.o., Alpine, Hydroekol)

Realizace:

HOCHTIEF SK s.r.o.

Typ stavby:

Dopravní a liniové stavby

Doba výstavby:

03/2021 – 10/2023

Popis:

Kolegové z HOCHTIEF SK na konci února podepsali s Národnou diaľničnou spoločnosťou (NDS) smlouvu na vybudování úseku rychlostní silnice R3 Tvrdošín – Nižná na Oravsku.

Cena za realizaci téměř pětikilometrového obchvatu Tvrdošína je přes 62 milionů eur a je financovaná bude ze slovenského státního rozpočtu. Výstavba bude trvat zhruba dva a půl roku. Práce budou realizovány konsorciem společností, v níž je vedoucím účastníkem HOCHTIEF SK. Od předání staveniště musíme toto dílo předat přesně za 882 dní, což vychází na devátý nebo desátý měsíc roku 2023.

Očekává se, že obchvat Tvrdošína odlehčí město od tranzitní dopravy. Zvýší také bezpečnost a plynulost silničního provozu. Pro místní, kteří bydlí podél velmi frekventované stávající silnice je to pomyslná tečka za dlouhým příběhem. První zmínky o plánované přípravě rychlostní silnice R3 se datují do až do roku 2008. Místní si navíc od výstavby slibují nejen zlepšení životních podmínek ale i nový impulz pro Oravsko i v rámci cestovního ruchu. Zároveň je výstavba silnice R3 z veřejných zdrojů v době pandemie, kdy jsou soukromé investice zmrazeny,  důležitým veřejným stimulem do  ochromené ekonomiky.

Stavba nové rychlostní silnice zahrnuje přibližně 100 stavebních objektů, 14 mostů a více než 2000 metrů protihlukových stěn. Předpokládá se, že ve špičce bude na stavbě pracovat až 300 pracovníků.