HISTORIE A PROFIL

V roce 1939 otevřel Jan Baťa v Sezimově Ústí novou továrnu. Protože to byl podnikatel tělem i duší, rozhodl se nezadávat zakázku na její výstavbu „cizí“ stavební společnosti. Založil si svoji vlastní. A tak továrnu i přilehlé satelitní městečko – jak bychom ho dnes možná nazvali – stavěla Baťova stavební divize. Po 2. světové válce se stala národním podnikem Vodní stavby, který časem získal postavení jako jeden z nejdůležitějších a největších stavebních dodavatelů v Československu. V roce 1985 byla  vyčleněna jedna divize Vodních staveb, aby se zhostila realizace jedné z nejkomplikovanějších a  nejdelších staveb v historii země – výstavby 1. a 2. bloku Jaderné elektrárny Temelín. Období po roce 1989 se neslo ve znamení privatizace a několika změn názvů společnosti, které ale vždy odkazovaly na historickou značku Vodní stavby. 

V porevoluční době patřil k nejvýznamnějším mezníkům rok 1999, ve kterém došlo ke změně vlastníka – majoritním akcionářem VSB a.s. se stal nadnárodní stavební koncern HOCHTIEF. Tím byl zahájen integrační proces, završený v roce 2002. Na jeho konci stála silná a efektivní stavební společnost HOCHTIEF VSB, připravená na podnikání v prostředí Evropské unie. Byla vyhlášena nová vize a řídicí principy společnosti, došlo ke změně loga a obchodního jména společnosti. U dceřiných společností byla zrušena právní subjektivita – přeměnily se na odštěpné závody. Byla ukončena veřejná obchodovatelnost akcií VSB a.s. 

Tím ale změny neskončily. Přišel rok 2006, kdy společnost dostala nový název HOCHTIEF CZ. Přestěhovala své sídlo na pražský Smíchov, do nového obchodního centra hlavního města. Přejmenovala své divize z číselného na slovní označení, aby se stala lépe čitelnou pro své partnery. Založila dvě nové divize, a zaplnila tak chybějící místa v portfoliu služeb poskytovaných svým klientům. V závěru této etapy se v roce 2006 stal jediným vlastníkem společnosti nadnárodní stavební holding HOCHTIEF AG.

Akciová společnost HOCHTIEF CZ je už jednadvacátým rokem součástí silného nadnárodního stavebního koncernu, který působí po celém světě. Společnost má pevné postavení na českém trhu, zejména v oblasti pozemního a dopravního stavitelství. Prostřednictvím svých pěti divizí realizovala řadu významných projektů, mimo jiné Národní integrované středisko řízení letového provozu v Jenči u Prahy, Multifunkční stadion SK Slavia v Praze, Fakultu elektrotechniky a informatiky VŠB-TU v Ostravě nebo rekonstrukci Národního památníku na pražském Vítkově. Společnost se podílela i na výstavbě Lochkovského tunelu a mostu na vnějším pražském okruhu, na realizaci tunelu Blanka nebo rekonstrukci pojezdové dráhy TWY D na Letišti Václava Havla či na prodloužení trasy metra V.A, kde realizovala část tunelů a dvě stanice. Mezi další významné projekty se řadí Ústřední čistírna odpadních vod v Praze, oprava dálnice D1 v úseku Ostředek - Šternov či rekonstrukce Státní opery v Praze. V součanosti rekonstruuje Negrelliho viadukt v Praze, staví výrobní halu Nevoga u Znojma, obchvat Českých Budějovic a podílí se na geologickém průzkumu pro budoucí trasu metra D.

Svým zákazníkům nabízí akciová společnost HOCHTIEF CZ širokou škálu služeb, od prvních diskusí nad projektem až po realizaci těch nejnáročnějších zakázek. Vychází z padesátileté historie HOCHTIEF VSB a navazuje na nejlepší tradice českého stavebnictví, aby ho svou činností dále rozvíjela a posouvala k modernímu pojetí tvorby společného prostoru pro život. Může čerpat nejen z vlastní historie a zkušeností, ale má otevřené dveře i ke více než 140 letům zkušeností mateřského koncernu, který je jedním z nejvýznamnějších světových nadnárodních stavebních společností. Koncern HOCHTIEF zaměstnává přibližně 64 000 zaměstnanců a v roce 2018 dosáhl obratu téměř 24 mld. eur. Dlouhodobě se řadí mezi přední společnosti zabývající se stavební a příbuznou činností. V obratu generovaném mimo domovskou zemi mu dlouhodobě patří první příčka.

Kompletní profil ke ztažení naleznete zde.

1938 Stavební divize společnosti Baťa
1951 Vodní stavby n.p.
1985 Výstavba Jaderné elektrárny Temelín n.p.
1992 Vodní stavby Temelín a.s.
1994 Vodní stavby Bohemia a.s.
1998 VSB a.s.
1999 Vstup majoritního akcionáře HOCHTIEF 
2002 HOCHTIEF VSB a.s.
2006 HOCHTIEF CZ a. s.