Dominik Bakos

Dominik Bakos

Můj život a škola

Při výběru střední školy jsem byl lehce na vážkách, jelikož jsem nevěděl, na jakou životní dráhu se mám vydat. Zvolil jsem si z mého pohledu cestu nejjednodušší, a to stavařinu, jelikož část mé rodiny jsou stavaři a během svého dětství jsem se mohl podívat na některé významné stavby. Krásu oboru jsem začal vnímat až ve druhém ročníku na střední, kdy jsem mohl prvně nakouknout na stavbu a začal jsem vnímat, jak se čáry na výkresu proměňují ve skutečnost.

Proč ses rozhodl pro praxi u nás?

Z dřívější zkušenosti vím, že zkombinovat práci na stavbě a školu je velice komplikované. Nejdřív jsem byl překvapený, protože jsem byl přijat na dopravní stavby, ačkoliv veškeré své zkušenosti jsem měl z pozemního stavitelství. Možnost, že se mohu podílet na největších zakázkách a spolupracovat se špičkami v oboru, mi dává mnoho zkušeností, které mohu následně aplikovat ve škole či v praxi. Dnes mám díky tomu možnost spolupracovat na jedné z největších akcí, a to PPP D4.

Co si od práce slibuješ, s čím do toho jdeš?

Od práce ve firmě si slibuji získání vhodných zkušeností, možnost nahlédnout do zajímavých projektů a zlepšení svých komunikačních schopností. Jako velké plus hodnotím práci na reálných projektech. Myslím, že získání praxe během školy se stává nutností, jelikož v dnešní době každá firma nějakou praxi vyžaduje.

Co tě u nás nejvíc překvapilo a co se ti nejvíc líbí?

Byl jsem velice překvapený, že jsem vlastně hned po nástupu začal pracovat na nabídkách k různým stavbám. Nejvíce mě zde překvapil přátelský kolektiv. Trochu jsem se obával, že kvůli svému věku budu mít problém hned zapadnout, nicméně díky ochotě a vstřícnosti kolegů jsem měl začátky mnohem jednodušší. Mám zde možnost potkávat se s odborníky v oboru a díky jednání s nimi a jejich radám mám možnost se nadále zlepšovat ve své kariéře.

Kde vidíš svůj přínos pro kolegy a firmu?

Velice těžká otázka, když zde člověk nemůže být každý den. Zatím svůj přínos vidím v tom, že dokážu některé věci díky svému věku vidět jinak či dělat jinak. Většina mých úkolů spočívá v tom, že dostanu hrubé zadání a vypracování, výsledek a obhajoba jsou čistě na mně. V budoucnu bych se rád zaměřil na lepší spolupráci mezi nabídkou a realizací, kde vidím největší mezery a velký potenciál pro optimalizaci práce a vhodně zvolené ceny. 

Jak jde zkombinovat práce u nás a škola?

Do firmy jsem nastupoval po dokončení letního semestru, tudíž jsem docházel během letních prázdnin pravidelně. S blížícím se semestrem jsem měl obavu, že mi úplně nevyjde rozvrh a budu muset práci opustit. Naštěstí po domluvě s nadřízeným a díky lepšímu zorganizování práce je to jednodušší a jde to zvládnout. Snažím se chodit, co nejvíc to jde, nicméně při sebemenším problému například během zkouškového období mi v práci vždy vyšli vstříc.

Co bys poradil zájemcům o práci v HOCHTIEF CZ?

Během studia na ČVUT jsem prošel zajímavými předměty, ale nikdo se nesoustředí na jejich propojení. Díky práci v HOCHTIEF CZ si dokážu představit koordinaci profesí na stavbě. Myslím, že vhodně zvolená praxe při studiu je jeden ze základů, jak se stát schopným stavařem. Ve škole se dozvím sice kvanta informací, ale praxe a možnost vidět průběh stavby mi daly nejvíc. A díky skvělému a přátelskému kolektivu je mnohem jednodušší zde pracovat. Je třeba se nebát pracovat ve velké firmě.