Lyžaři dostanou nový areál v České Třebové

31.3.2006

Admin

Velmi oblíbeným sportem v ČR je sjezdové lyžování, a tak je poptávka po kvalitních sjezdovkách stále větší. Také obyvatelé České Třebové si chtějí zasportovat, a proto vznikl v územním plánu města záměr vybudovat nový lyžařský areál. Jeho dodavatelem je akciová společnost HOCHTIEF VSB, divize 8.

Investorem projektu je město Česká Třebová, jeho celková hodnota je cca 34 mil. Kč, včetně DPH. Povede ho tým vedoucího projektu Josefa Pavlase z divize 8. Výstavba začne během letošního dubna, předání investorovi je plánováno na 30. listopadu 2006. 

Nový lyžařský sjezdový areál zvaný Peklák vznikne na západním okraji České Třebové. Lyžuje se tu už nyní, ale místo nemá žádné technické ani sociální zázemí. Areál naváže na současné sportoviště FK Česká Třebová. Horní stanice vleku bude také pokračováním místních běžeckých tratí. 

Návštěvníci areálu budou moci lyžovat i po umělém sněhu. V provozních objektech bude umístěné zasněžovací zařízení, které obsluha využije ve dnech, kdy bude nedostatek přírodního sněhu. 

V dolní části areálu budou provozní objekty: technické místnosti, pokladna areálu, sociální zařízení a občerstvení pro návštěvníky. Před nástupem na vlek projdou lyžaři turnikety, které jsou také součástí projektu. V areálu bude řada dalších objektů, které jsou určeny obsluze vleku a sjezdovky – přípojky vodovodu, kanalizace a elektřiny, veřejné osvětlení, nebo zařízení pro umělé zasněžování sjezdovky. 

Dokončená sjezdovka bude mít celkovou plochu cca 49 000 m2, šikmá délka vleku předpokládá 776 m, převýšení sjezdovky činí 147 m - průměrný sklon svahu je tedy kolem 19 %. Investor předpokládá denní návštěvnost 150 lidí, ale vlek bude mít přepravní kapacitu až 1206 osob za hodinu. Důležitou informací je, že areál neleží v žádném chráněném území. Veškeré práce budou provedeny tak, aby okamžitě po nutných terénních úpravách byla půda opět oseta travou, a zabránilo se tak její erozi.