Letiště Leoše Janáčka má novou řídící věž splňující veškeré moderní požadavky

Mošnov, 9. června 2016 - Slavnostní inaugurací byl dnes oficiálně zahájen provoz nového provozního střediska a letištní řídící věže (TWR Ostrava) na Letišti Leoše Janáčka v Ostravě. Projekt, který pro investora ŘLP ČR s.p. realizovala společnost HOCHTIEF CZ a. s., završuje program obnovy regionálních letišť. V minulých letech stejný investor vybudoval a úspěšně uvedl do provozu také nová provozní střediska a řídící věže na letištích v Brně a Karlových Varech.

 

Potřeba nové řídící věže byla vyvolána rostoucím významem ostravského letiště v dopravní infrastruktuře Moravskosleszkého kraje, které jenom v roce 2015 zaznamenalo téměř 22 000 startů a přistání.

 

„Nová řídíc věž nahradila stávající řídící objekt, který už nesplňoval požadavky na další rozvoj. Byl totiž umístěn mimo střed přistávací dráhy a navíc v prostoru bezpečnostní zóny letiště, což komplikovalo přístup zaměstnancům a servisním pracovníkům. Výška a umístění řídící věže nyní umožňuje optimální výhled na oba prahy vzletové a přistávací dráhy, včetně výhledu do prostorů konečného přiblížení z obou směrů,“ uvedl David Horák, ředitel divize Pozemní stavby Morava společnosti HOCHTIEF CZ a. s.

Nové pracoviště řízení letového provozu se nachází ve výši 20 metrů, v nejvyšším tj. šestém podlaží řídící věže. Speciální zasklení stanoviště řídící věže, akustická neprůzvučnost a eliminace sluneční radiace vytváří spolu s výborným rozhledem řídícím dispečerům letového provozu potřebný komfort pro bezchybný výkon jejich vysoce náročné funkce. Zvýšené požadavky na optickou pohodu také zajistí nejnižší hodnoty vnitřní i vnější světelné reflexe. Na nejvyšší možné úrovni jsou pak v celém objektu realizovány prvky požárního zabezpečení, vstupu a pohybu osob a řešení záložních zdrojů elektrické energie. Součástí provozního objektu je také technický sál, takzvané datové centrum s odpovídající kapacitou a rezervou pro další rozvoj technologií. Nový provozní objekt byl plánován s perspektivou zajištění odpovídajících podmínek na dalších 50 let a poskytuje zázemí pro všechny pracovníky střediska, kteří byli dříve rozptýleni v objektech po celém letišti i mimo něj.