V Hamburku stavíme nový koncept modulárních domků Hex House

Na konci srpna zahájila společnost HOCHTIEF stavební práce na zajímavém konceptu šestihranných modulárních domků určených pro dočasné bydlení. Jedná se o německý prototyp projektu zvaného „Hex house“. Nedaleko Labské filharmonie tak vzniká ubytovací kapacita, která ve velmi krátkém časovém úseku a s použitím jednoduchého panelového systému nabídne ubytování určené zejména uprchlíkům.

Hex House v Hamburku je třetím prototypem svého druhu na světě. Nový ubytovací komplex se otevřel právě dnes, 30. srpna. Koncepce a návrh konstrukce domů pochází z USA od neziskové organizace Architects for Society. Projekt získal zejména pro svoji univerzálnost řadu ocenění a uznání od renomovaných architektonických časopisů a odborníků. Koncept byl poprvé představen před rokem v rámci Nobelovy ceny za mír Forum v americkém Minneapolisu. Na dalším rozvoji a plánování projektu se velkou měrou podílela právě společnost HOCHTIEF.

Šestihranné domy lze kombinovat různými způsoby i snadno rozšířit do vícečlenných či větších budov. Stavba je realizována s pomocí jednoduchého modulárního systému. Zjednodušený proces výstavby zajištěný z velké části prefabrikáty přináší výraznou úsporu nákladů při dodržení maximální kvality. Modulární konstrukce má dřevěný rám, montáž i demontáž je tak možné uskutečnit pomocí jediného nástroje. Hlavním cílem projektu je zlepšovat životní prostor pro znevýhodněné osoby, a to i prostřednictvím inovativní architektury a inteligentního designu. V Hamburku projekt iniciovala nezisková organizace Pomoc uprchlíkům, která existuje od roku 2016. Její členové žijí nebo pracují v městské části HafenCity a chtějí pomoci lidem ze znevýhodněných skupin žijících v této lokalitě, aby snadněji nalezli cestu zpět do normálního života.

Na video o projektu s animacemi modulárního domku se podívejte zde:

Více o projektu se dozvíte na www.architectsforsociety.org