Staronový most u Svijan znovu v provozu

Nově zrekonstruovaná silnice II/610 a zejména pak most na hranici Středočeského a Liberecké kraje, poblíž Svijan, od poloviny loňského prosince slouží místním obyvatelům.

Dle původního záměru měl být most vedoucí přes zátopové území řeky Jizery kompletně zrekonstruován.  Při zahajování prací však vyšlo najevo, že most určený k rekonstrukci je v horším stavu, než zadavatel předpokládal. Vzhledem k tomu, že most byl záhy shledán za neopravitelný, zadavatel veřejné zakázky rozhodl z bezpečnostních důvodů o kompletní demolici původního mostu a výstavbě zbrusu nového.

Po demolici původního mostu byly zahájeny práce na technicky náročné výstavbě mostu v srpnu letošního roku. Od prvního vrtání a betonování pilot v srpnu, přes výstavbu podpůrných konstrukcí, navezení a osazování nosníků v září a říjnu uběhly pouhé čtyři měsíce. Do výstavby divize zapojila nemalé lidské a strojní kapacity, včetně třísettunových  jeřábů. Dokončením rekonstrukce silnice a mostu tak bylo zmodernizováno a zkvalitněno silniční spojení mezi oběma kraji. Zprovoznění mostu znamená také úlevu pro obyvatele Loukova, kudy vedla objížďka. Celkové náklady na rekonstrukci mostu se vyšplhaly 39,4 milionu korun.