Slavnostní zahájení výstavby nového depozitáře NFA

Na základní kámen stavby, která je financována z programu ministerstva kultury určeného na péči o národní kulturní poklad, poklepal 24. března ministr kultury, pan Daniel Herman. Budova se bude nacházet v obci Hradištko v okrese Praha-západ na parcele stávajících depozitářů NFA ze 70. a 90. let.

Nový depozitář na 1 820 m2 zastavěné plochy a 21 500 m3 obestavěného prostoru pojme až 100 miliónů metrů filmu, což je téměř trojnásobek vzdálenosti ze Země na Venuši.

Depozitář soudobé dokumentace obsahuje dokumenty klíčové pro poznání dějin tuzemské kinematografie. 770 krabic, ve kterých jsou uchovány, by vyskládány do souvislé řady vedle sebe přesáhly délku závodního plaveckého bazénu. Depozitář velkoplošných plakátů uchová na 1 500 cenných tisků ve specializovaném závěsném zařízení, kde budou navinuty na nekyselých tubusech o průměru 30 cm. Kdyby se tubusy daly za sebe, dosáhly by v celkové délce 300 m. Specifického úložného systému se dočkají i velmi vzácné skleněné fotografické negativy, které zachycují portréty filmových osobností, záběry z natáčení nebo reklamy na filmy dříve promítané v kinech před samotným představením.

V systému pojízdných regálů, které umožní efektivní využití prostoru, budou uloženy především nehořlavé barevné materiály. Jedná se o veškerou barevnou produkci československé a české kinematografie na nehořlavém filmu, tedy od padesátých let do současnosti, ale také zabezpečovací materiály ke starším filmům, které NFA překopíroval z nitrátních na nehořlavé materiály. Mezi ty patří mezi jinými například filmy Hermíny Týrlové, Jiřího Trnky nebo Karla Zemana. Do nového depozitáře se přestěhují i některé cenné černobílé filmy, jako třeba kolekce Jana Kříženeckého, průkopníka české kinematografie, první vědecké filmy z počátku XX. století, sbírky české avantgardy (např. filmy Alexandra Hackenschmieda) a dokumentů a reklam firmy Baťa nebo kolekce filmů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda. Uložena zde bude i národní kulturní památka, záznam procesu s Miladou Horákovou.

Realizace stavby probíhá od poloviny března. Stavbaři ze společnosti HOCHTIEF CZ plánují novou budovu dokončit do roka.