Rekonstruovaná Státní opera naposled otevřela své dveře veřejnosti

Po třech letech vrcholí práce na opravě Státní opery. Ta zahájí sezonu 5. ledna 2020 slavnostním galakoncertem. Vedení Národního divadla a ho naplánovalo přesně na den, kdy byla před 132 lety Opera prvně otevřena.

Ještě před tím jsme se ve spolupráci s Národním divadlem rozhodli umožnit veřejnosti operu navštívit a vidět ji v rozpracované podobě. Možnost naposledy si prohlédnout budovu Státní opery v rekonstrukci využilo 750 návštěvníků.

Opravená budova bude disponovat nejmodernější točnou ve střední Evropě, Točna bude vybavena hydraulickými stoly, které se budou zvedat nebo naklánět. O výměně točny ze 70. let za novou bylo rozhodnuto až během rekonstrukce. Pro diváky budou velkou změnou tablety u každého sedadla v hledišti. Umožní výběr titulků k představení. Počítá se i s další funkcemi. Diváci si budou například moct vyhledat obsazení a jiné podrobnosti o inscenaci. Technologie zaručí, že na monitor bude vidět jen z úhlu diváka, který ho používá. Ostatní návštěvníci nebudou zářením rušeni.

Přestavba se týká také provozní budovy. Připravovány jsou zkušebny pro sbor, balet i orchestr. Orchestrální zkušebna bude zároveň moderním nahrávacím studiem. Divadlo plánuje, že by zde mohla vznikat mimo jiné hudba k filmům. Státní opera by se po rekonstrukci měla co nejvíce podobat původnímu návrhu vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermana Helmera. Změní se tak například barevnost v hledišti. Béžovou a šedou barvu nahradí lomená bílá. Na balkon se vrátí busty německých velikánů, které byly po válce zničeny.

Rekonstrukce Státní opery je první přestavbou velkého divadla v majetku státu od roku 1989. Větší stavební úpravy byly ve Státní opeře uskutečněny naposledy v 70. letech.