Největší zakázka v oblasti výstavby silnic a dálnic v historii HOCHTIEF CZ zahájena

18.6.2014

Michal Talian

Slavnostním poklepem základního kamene včera odstartovala výstavba dálničního obchvatu města Žilina. Poklepu se zúčastnili slovenský ministr dopravy Ján Počiatek, generální ředitel Národnej diaľničnej spoločnosti Milan Gajdoš, župan Žilinského samosprávného kraje Juraj Blanár i primátor města Žilina Igor Chuma. Naše společnost byla zastoupena výkonným ředitelem Tomášem Korandou.

Nový 4,25 km dlouhý úsek slovenské dálnice D3 (Strážov) – Žilina (Brodno), který bude zároveň sloužit jako obchvat města Žilina , je součástí dálničního tahu D1 – D3 na trase Bratislava – Trenčín – Žilina – Skalité. Jeho výstavba má Slovensku usnadnit mezinárodní dopravu směrem do České republiky, Polska, Maďarska a Rakouska. Postaví jej sdružení firem pod vedením EUROVIA SK (člen Skupiny EUROVIA CS), společně s HOCHTIEF CZ a SMS za necelých 255 milionů eur. Objednatelem je Národná diaľničná spoločnosť (NDS).

Jedinečná stavba překlenuje estakádou Hričovskou přehradu na řece Váh. Její součástí je i směrově rozdělený 2,2 km dlouhý tunel Považský Chlmec, který realizuje HOCHTIEF CZ. Dále projekt zahrnuje tři mostní objekty v celkové délce 3,87 km, z toho jednu náročnou 1,4 km dlouhou estakádu přes Hričovskou přehradu. Nový úsek se na silniční síť napojí přes dvě mimoúrovňové křižovatky Strážov a Brodno.