Na Helfštýně se pracuje i během turistické sezony

Práce na jedné z nejnavštěvovanějších památek na Moravě pokračují i v letních měsících. Tým naší divize Pozemní stavby Morava v těchto dnech provádí rozsáhlou rekonstrukci zchátralého renesančního paláce na čtvrtém tzv. palácovém nádvoří.

Objekt byl bez střechy asi 250 let a tomu odpovídá i jeho stav, kdy před pěti lety musel být dokonce do paláce zakázán vstup. Nejvíce práce mají v těchto dnech zejména kameníci, kteří obkládají opěrnou zeď paláce. Restaurátoři tady čistí kamenné prvky. Uvnitř, v prostorách Rytířského sálu, pracují řemeslníci na spárování pilířů.

Po dokončení bude přibližně polovina objektu zastřešena skleněnou střechou a v úrovni prvního nadzemního podlaží bude vložena nová kovová konstrukce, která vytvoří unikátní prohlídkovou trasu. Ta umožní návštěvníkům seznámit se se stavebně historickým vývojem paláce. Po rekonstrukci vznikne v paláci prostor pro lapidárium a expozici kovových plastik. Bude tu vystavena také část nálezů, které archeologové před nedávnem objevili při průzkumných pracích na hradě.

V souvislosti s rekonstrukcí je vstup do hradu omezen. Návštěvníci mohou na Helfštýn pouze od čtvrtka do neděle.