Město Litomyšl obdrželo zpátky své klíče od Zámeckého návrší

15.9.2014

Michal Talian

Akce století, jak ji někteří pozorovatelé nazývali, je u konce. V neděli 14. září předala stavební společnost HOCHTIEF CZ, která zajistila kompletní rekonstrukci jedenácti objektů Zámeckého návrší v Litomyšli, zpět městu symbolických jedenáct klíčů od všech jedenácti zrevitalizovaných částí areálu. Velká část památky UNESCO se tak po více než třech letech rekonstrukce vrací zpět do života a bude opět sloužit veřejnosti.

Akciová společnost HOCHTIEF CZ zahájila práce na rekonstrukci Zámeckého návrší v červnu 2011. Historie některých objektů sahá až do 15. století, proto velkou část stavebních prací tvořily restaurátorské práce a široké spektrum odborných řemesel. Obnovou prošly zámecký pivovar, jízdárna, kočárovna, stáj, konírna, piaristická kolej, chrám Nalezení sv. Kříže, park, první a horní nádvoří a předzámčí.

Velkou proměnou prošel i zámecký pivovar. Stavaři založili nové suterénní a půdní prostory a podzemí historického pivovaru nyní slouží jako zázemí pro vzduchotechniku, kotle a skladovací prostory. Půda nyní poskytuje unikátní prostor pro pořádání společenských akcí.

Nedílnou součástí Zámeckého návrší je rozlehlý park. Pro dotvoření jeho atmosféry bylo vytvořeno umělé koryto potoka a vysázeno 11 065 nových rostlin. Nově zde bylo vybudováno i dětské hřiště, které poskytuje zábavu pro děti různých věkových kategorií. Zajímavostí je pětadvacetitunová konstrukce, potažená plátnem, která poskytuje rodinám zejména v létě příjemné zázemí a chrání je před sluncem.

Revitalizace Zámeckého návrší stála zhruba 412 miliónů korun a byla financována z 85% z Integrovaného operačního programu a z 15% ze státního rozpočtu. Zámecký areál Litomyšl je národní kulturní památkou a od roku 1999 také součástí světového dědictví UNESCO.