HOCHTIEF CZ daroval zrekonstruovaný zahradní altán Domovu sv. Karla Boromejského

18.9.2007

Admin

Zahradní altán Domova sv. Karla Boromejského v Praze – Řepích zrekonstruovala a v neděli 16. září Domovu darovala akciová společnost HOCHTIEF CZ. K předání došlo v průběhu benefičního koncertu hudebních skupin Laura a její tygři a Jana Koubková Quartet přímo v areálu Domova.

Dřevěný altán z druhé poloviny 19. století sloužil k odpočinku návštěvníků soukromé zahrady v Praze – Bubenči. Nedávno pozemek získala akciová společnost HOCHTIEF CZ, která tu bude realizovat developerský projekt Lofty Bubeneč. Altán by svým slohem nezapadal k budoucí ryze funkcionalistické stavbě, a tak byl altán zrestaurován a převezen na jiné místo: tím se stala klášterní zahrada Domova sv. Karla Boromejského, unikátní evropské zařízení pečující o staré a nemocné osoby. Historická hodnota altánu tak byla zachována a bude sloužit dál podle svého původního záměru.

Altán je vyroben z jehličnatého dřeva. Čelní fasáda s bohatě vyřezávanými krokvemi a svislými trámy je opatřena dvoukřídlými částečně prosklenými dveřmi. Okenní křídla, rámy i dveře byly značně poškozeny násilným mechanickým otevřením a povětrnostními vlivy. Také povrch trámové konstrukce byl silně poničený a zůstaly na něm již jen části původního nátěru.

Nejdříve bylo zapotřebí demontovat altán do velkých dílů, například celé boční stěny, a ty pak odvézt do odborné dílny k restaurování. Z dílů byly odstraněny staré nátěry, pak dostaly speciální ošetření. Konstrukce byly truhlářsky opraveny, na nové čepy byly nasazeny repliky původních otvíravých částí. Po nátěru byly jednotlivé díly odvezeny na nové místo a smontovány do konečného tvaru.

Altán by po restaurování měl působit dojmem původní stavby, nikoli repliky. Proto byla zachována i menší poškození.