Hala roku junior – Stavba vážící 43,5 gramu vydržela zátěž 18,8 kilogramu

Součástí strategického partnerství HOCHTIEF CZ s Fakultou stavební ČVUT v Praze je také podpora studentské soutěže Hala roku junior.

Týmy studentů ze středních škol mají podle zadání a s omezeným množstvím materiálu sestrojit konstrukce předem zadaných staveb tak, aby udržely při zátěžové zkoušce co nejvyšší hmotnost. Cílem je vymyslet model s největším poměrem mezi jeho celkovou únosností a vlastní tíhou. Zatímco na splnění prvního úkolu mají déle než měsíc čas a model si mohou řádně promyslet, druhou konstrukci musí vymyslet a sestavit až v den soutěže, která se koná přímo na stavební fakultě.

Soutěže se zúčastnilo 33 týmů z celé České republiky. V první kategorii uchvacovaly svojí nápaditostí modely rozhleden s vyhlídkovou plošinou. Ve druhé kategorii čekaly na každý přihlášený tým dvě dřevěné lišty, provázek o délce 12 metrů a stovka papírových podtácků. Zadáním bylo za dvě hodiny vymyslet a pomocí tavných pistolí slepit model výseku typického pole skladové haly. Model konstrukce přitom musel „zastřešovat“ chráněný prostor ve tvaru lichoběžníku 1200/1000 mm s výškou 200 mm. A tak se vymýšlelo, lepilo a zkoušelo.

A jak to dopadlo?

V kategorii A v konkurenci 33 týmů zvítězil tým Triangle ze SPŠ Stavební Plzeň ve složení Miroslav Faist a Martin Horešovský, jejich model vážil 43,5 gramu a zhroutil se při zatížení 18,804 kilogramu.

V kategorii B zápolilo 29 týmů, zvítězil tým BYGGNADSBEGRAVNINGSTJÄNST (což ve švédštině znamená Stavební pohřební služba) ze SPŠ stavební Hradec Králové ve složení Alžběta Rejlová, Vít Veselý a Lukáš Tichý. Jejich model vážil 356,5 gramu a zbortil se při zatížení 14,982 kilogramu.

Více o soutěži najdete na http://halarokujunior.fsv.cvut.cz/