Praha, Centrála ČSOB

Lokalita:

Praha

Investor:

Radlice Rozvojová a. s.

Zhotovitel:

HOCHTIEF CZ a. s.

Realizace:

divize Pozemní stavby Čechy a divize Property Development

Typ stavby:

Občanské a administrativní projekty

Doba výstavby:

11/2016–2019

Popis:

Centrála ČSOB – SHQ je Administrativní budova, jejímž účelem užívání bude administrativa celoměstského významu. Objekt bude sloužit jako pracoviště pro cca 1400 osob a bude doplněn tréninkovým centrem, gastro provozy a doplňkovými a technickými provozy nutnými k zajištění hlavní funkce. Do nového komplexu se nastěhují zaměstnanci z jiných poboček a dceřiných společností.

Práce na střeše

Za návrhem nového sídla ČSOB stojí architektonické studio Chalupa Architekti. Stavba, která má čtyři nadzemní podlaží, bude částečně zapuštěna do svahu, střechu pokryje užitná zeleň. Na to jsou již zaměstnanci ČSOB zvyklí, protože pracovní schůzky či práce na střeše patří ke každodenní součásti jejich dne.

Tentokrát bez vody

Původní a nová budova budou propojeny tzv. tunelomostem. Na rozdíl od staré budovy nebudou v novém sídle vodní plochy, zato dostatek vnitřní zeleně. Kancelářské prostory budou zahrnovat jak open space, tak i uzavřené místnosti.

Ekologický certifikát

Ambiciózní stavba bude usilovat o získání certifikátu LEED Platinum, který by objekt měl obdržet do půl roku od dokončení stavby. Jedná se o nejvyšší úroveň nejnovější verze systému LEED. Počet objektů s LEED Platinum v České republice by se dal spočítat na prstech jedné ruky.

Jedním z klíčových požadavků ČSOB byla nízká energetická náročnost. Banka využije čerpání geotermální energie z vrtů a zemní vzduchotechnický výměník tepla, který spolu s rekuperací a akumulací tepla i chladu v denním i sezónním průběhu umožní zásadně redukovat závislost na vnějších energetických zdrojích (např. plynu).

Nové sídlo ČSOB v číslech:

1 400 pracovních míst
Užitná plocha 64 000 m²