Modernizace D1, úsek 04 Ostředek – Šternov

Informace:

Lokalita:

D1, Středočeský kraj

Investor:

Ředitelství silnic a dálnic ČR

Realizace:

HOCHTIEF CZ a.s., divize Dopravní stavby; BT Beton Technik

Typ stavby:

Dopravní infrastruktura

Doba výstavby:

03/2017–11/2018

Popis:

Rekonstrukce 7 200 m dlouhého úseku 04 mezi Ostředkem a Šternovem byla součástí celkové modernizace dálnice D1, která se po desítkách let provozu nacházela v nevyhovujícím stavu a na konci své plánované životnosti. Jde přitom o nejvytíženější komunikaci na celé české dálniční síti. Denně po ní v různých částech projede od 35 až do 100 tisíc vozidel.

Hlavním předmětem prací bylo rozšíření dálnice z původních 26,5 na 28 metrů, což nyní umožňuje převést provoz do režimu 2+2 jízdní pruhy v jednom směru (např. při uzavírce jednoho jízdního pásu z důvodu nehody). Provedena byla také kompletní rekonstrukce cementobetonového a asfaltového krytu spolu s opravou kanalizace a přeložkami kabelových vedení ve středním dělícím pásu. V okolí opravované části dálnice pak došlo k sanacím skalních zářezů a vegetačním úpravám.

Nejvýznamnější stavební objekt představoval čtyřpolový most přes údolí Křešického potoka o délce 167,4 m, jehož pravá a levá část byly postupně (pro zachování dopravy) strženy a postaveny znovu. To samé potkalo i dva menší mosty na hlavní trase a rovněž dva dálniční nadjezdy. Úsek 04 bezprostředně navázal na úsek 03 Hvězdonice – Ostředek, na jehož modernizaci rovněž participoval HOCHTIEF CZ.

Odkazy:

2017
Náročná demolice mostu na D1 zahájena
Pomáháme ČVUT s výzkumem životnosti cementobetonových krytů
Průjezd naším úsekem na D1 je od středy bez omezení

2018
Podívejte se na video z demolice mostu na D1​
Na modernizovaném úseku dálnice D1 začíná druhá etapa betonáží​
Na D1 jsme dokončili nejdelší etapu letošní sezóny
Náš úsek na D1 již v plném provozu!

Soubory: Referenční dvojlist - Silniční stavby

Video: