Litomyšl, Renovation of Chateau Grounds

Informace:

Lokalita:

Litomyšl

Investor:

Město Litomyšl

Realizace:

HOCHTIEF CZ, divize Pozemní stavby Čechy

Typ stavby:

Občanské a administrativní

Doba výstavby:

07/2011 – 09/2014

Popis:

Akciová společnost HOCHTIEF CZ zahájila práce na rekonstrukci Zámeckého návrší v červnu 2011. Historie některých objektů sahá až do 15. století, proto velkou část stavebních prací tvořily restaurátorské práce a široké spektrum odborných řemesel. Obnovou prošly zámecký pivovar, jízdárna, kočárovna, stáj, konírna, piaristická kolej, chrám Nalezení sv. Kříže, park, první a horní nádvoří a předzámčí.

Rekonstrukci zahájil nečekaný objev, který odkryl dosud utajené části místní historie. „Při zahajovacích pracích byly nalezeny lidské ostatky, zbytky opevnění i část staré baziliky. Ve spolupráci s archeology jsme se snažili o co nejšetrnější přístup k těmto vzácným vykopávkám. Právě důkladnější archeologický průzkum prodloužil původně plánovaný termín dokončení revitalizace ze dvou na tři roky.

Projekt s sebou nesl řadu výzev i specifických požadavků, mezi nejzajímavější ale patří určitě vyzvednutí ocelové lávky, která v chrámu Nalezení sv. Kříže spojuje přechod mezi kúrem a presbytářem. Pro instalaci bylo totiž nutné, aby dovnitř do chrámu vjely dva osmitunové jeřáby. Vzhledem k omezené nosnosti podlahy předcházela ukotvení lávky řada měření nosnosti, aby nedošlo k propadnutí mechanizační techniky do krypty pod chrámem.

Velkou proměnou prošel i zámecký pivovar. Stavaři založili nové suterénní a půdní prostory a podzemí historického pivovaru nyní slouží jako zázemí pro vzduchotechniku, kotle a skladovací prostory. Půda nyní poskytuje unikátní prostor pro pořádání společenských akcí.

Nedílnou součástí Zámeckého návrší je rozlehlý park. Pro dotvoření jeho atmosféry bylo vytvořeno umělé koryto potoka a vysázeno 11 065 nových rostlin. Nově zde bylo vybudováno i dětské hřiště, které poskytuje zábavu pro děti různých věkových kategorií. Zajímavostí je pětadvacetitunová konstrukce, potažená plátnem, která poskytuje rodinám zejména v létě příjemné zázemí a chrání je před sluncem.

Revitalizace Zámeckého návrší stála zhruba 412 miliónů korun a byla financována z 85% z Integrovaného operačního programu a z 15% ze státního rozpočtu. Zámecký areál Litomyšl je národní kulturní památkou a od roku 1999 také součástí světového dědictví UNESCO.

Odkazy:

2011
Zámecké návrší v Litomyšli: začínáme

2014
Město Litomyšl obdrželo zpátky své klíče od Zámeckého návrší

Soubory: Referenční dvojlist - Historické stavby

Galerie: