Uhlířské Janovice, Domov pro seniory

Lokalita:

Uhlířské Janovice

Investor:

Středočeský kraj

Realizace:

HOCHTIEF CZ, divize Pozemní stavby Čechy

Typ stavby:

Občanské a administrativní projekty

Doba výstavby:

07/2014 - 06/2015

Popis:

Dokončením projektu  „Domov seniorů Uhlířské Janovice - dostavba stávající budovy“  dojde k přetvoření hrubé stavby, která stojí přes deset let ladem na okraji Uhlířských Janovic, na moderní pečovatelské středisko. Nové zařízení zvýší lůžkovou kapacitu pečovatelských zařízení ve spádové oblasti Středočeského kraje. Domov pro seniory v Uhlířských Janovicích budou využívat klienti z domova „Na Terasách“ v Ratajích, kde jsou v současnosti schopni z kapacitních důvodů poskytnout péči jen 24 seniorům. Po přestěhování do nových prostor v Uhlířských Janovicích domov pro seniory se kapacita zšestinásobí na celkový počet 154 lůžek.

Nová budova domova pro seniory bude respektovat všechny potřeby pro osoby se sníženou pohyblivostí. Objekt bude vybaven celkem pěti výtahy, z nichž dva budou lůžkové, dva nákladní a jeden osobní. K dispozici navíc bude schodolez do nejvyššího patra. Dispozičně bude v dokončené budově první patro vyhrazeno pro nemocné  s Alzheimerovou nemocí. Východní křídlo druhého patra bude sloužit potřebám ležících klientů a jako hospic, zatímco západní křídlo a třetí podlaží pro mobilní klienty. V každém z křídel bude k dispozici místnost pro pečující sestry. Mimo lůžkovou část budou pro seniory bude k dispozici v suterénu prostory pro rehabilitaci a masáže, tělocvična a prostory pro pracovní terapii. V centrální části budovy budou umístěny vyšetřovny a místnosti pro sestry a lékaře. Navíc zde budou moci klienti využít služeb kadeřnictví a pedikúry. Chod celého domova bude veden z kanceláří provozního úseku, které budou umístěny v podkroví budovy.

Projekt domova seniorů v Uhlířských Janovicích je financován Evropskou unií prostřednictvím Evropského fondu pro regionální rozvoj a Středočeským krajem.

Celkové náklady na dostavbu domova seniorů jsou ve výši 137 mil. Kč. Část těchto nákladů ve výši 85 mil. Kč bude hrazena prostřednictvím dotace, jež Domov „Na Terasách“ Rataje obdržel od Regionálního operačního programu Střední Čechy.