Interma a. s. slaví desáté výročí svého založení

14.5.2003

Admin

Akciová společnost Interma postavila za deset let 2130 bytů. Firma Interma byla založena před více než deseti lety. Hlavním předmětem její činnosti byl velkoobchod a maloobchod s hutním materiálem. Jako skladová a hutní základna byla zvolena tehdejší Prefa Příšovice, která patřila Pozemním stavbám Liberec. Obchod s hutním materiálem byl dominantní v prvních čtyřech až pěti letech. Firma tehdy dosahovala ročního obratu téměř 300 miliónů korun. 

Nejistota o osud příšovické penelárny vedly majitele firmy Interma k nákupu tohoto rozsáhlého výrobního závodu. Současně s tím vznikla myšlenka jeho efektivního využití nejen pro skladování a prodej železa. 
V této době se podařilo získat rozsáhlé stavební pozemky na Zeleném údolí v Liberci. Začal se rodit první pilotní projekt bytové výstavby po roce 1989 v ČR. Již dříve založená 1. Podještědská stavební společnost Liberec, která je dcerou firmy Interma, se stala stavebním motorem celého projektu a Panelárna Příšovice pro ni začala vyrábět moderní prefabrikáty. 
Zelené údolí bylo prvním projektem, ale souběžně s ním i startovala příprava dalších v Mladé Boleslavi, Jablonci nad Nisou, Chlumci, Sadové a v Tyršově ulici v Liberci. Stavební výroba, výstavba a developerská činnost začínaly ve druhé polovině 90 let minulého století nabývat na zásadním významu jak ve firmě Interma, tak i v 1. Podještědské stavební. V tu dobu podpořil další rozvoj firmy vstup strategického oborového partnera Vodních staveb ze Sezimova Ústí, který pomohl překonat ekonomicky velmi těžké „pobalíčkové“ období na konci 90 let. 
Další impuls pro dynamický vývoj akciové společnosti Interma znamenal vstup jedné z největších stavebních firem světa německého nadnárodního holdingu Hochtief VSB. a.s., která se stala odkoupením 50,1 % akcií majoritním akcionářem. Interma se tím začlenila do jednoho z nejsilnějších stavebních holdingů v ČR. To umožnilo restrukturalizovat a zefektivnit úvěrovou politiku vazbami na stavební finanční partnery a instituce. V současné době je developerská činnost a realizace bytové výstavby zcela dominantní a ostatní činnost, včetně prodeje hutního materiálu, tvoří doplňkový podnikatelský program k zabezpečení komplexních servisních služeb pro obě firmy. 
Obrat akciové společnost Interma se od roku 1993 zvýšil několikanásobně. Zatímco v roce 1993 činil 43 miliónů korun, v roce 2002 to bylo již více než 820 miliónů Kč. Z původních 40 zaměstnanců se firma rozrostla na dnešních 350. Celkem společnost postavila za deset let své činnosti 2130 bytů a bytová výstavba je její nosný program i do budoucnosti. Ročně chtějí její pracovníci postavit a prodat 400 bytových jednotek, což podle dosavadních zkušeností není přehnaný plán. (Například v Liberci jsou byty rozprodané dávno před tím, než se začnou stavět.) Předností bytové výstavby Intermy je splátkový prodej s využitím hypotečních úvěrů, které zajišťuje stavebník. Cena takto stavěných bytů je v současnosti 10 500 až 14 000 korun za metr čtvereční, což činí při první maximální splátce 250 tisíc korun (výška běžného stavebního spoření) tři až čtyři tisíce korun měsíčně na dobu dvaceti let. Za bytový objekt postavený v Sadové získala Interma ocenění Stavba roku 2001 v kategorii bytové domy. V současné době se připravuje bytová výstavba v Lázních Bohdaneč (100 bytů), České Třebové (48), Semilech (34), Novém Boru (38), Karlových Varech (200), v Liberci – Vlnařské ulici (221). 
Firma Interma, která je držitelem prestižního certifikátu ISO 9001, realizuje mimo bytovou výstavbu stavby občanské vybavenosti. Postavila nebo rekonstruovala školy v Českém Dubu. Mladé Boleslavi, Lomnici nad Popelkou, či domy s pečovatelskou službou v Liberci a Hodkovicích nad Mohelkou. 
Kromě své hlavní činnosti se akciová společnost Interma angažuje v jiných oblastech veřejného života jako je podpora sportu (Slovan FC Liberec, FK Jablonec nad Nisou, 1. Podještědský FC Český Dub), zdravotnictví (Nemocnice Liberec, LDN Liberec), sociálních programů (Nadace Euroerginou Nisa) apod.